Optio

Klausos praradimo požymiai ir simptomai

Dažnas vyresnio amžiaus žmogus gali kentėti nuo susilpnėjusios klausos. Įsivaizduokite vakarienę su šeima ir artimaisiais pilname žmonių restorane. Fone girgžda indai, braižosi kėdės, kalbasi ir juokiasi žmonės. Jūs stengiatės sekti pokalbį prie savo stalo – ir dėl pastangų pradedate jaustis pavargęs ir atstumtas.

Žmonės su susilpnėjusia klausa tai patiria nuolat. Nėra lengva bandyti neatsilikti nuo socialinio gyvenimo, kai negirdi aplinkui vykstančių pokalbių. Klausos praradimo požymių ir simptomų supratimas yra pirmasis žingsnis geresnės klausos link.

Klausos praradimas ar susilpnėjimas kiekvienam yra individualus, tad simptomai ir pasėkmės gali skirtis. Nors klausos pažeidimas gali būti fiziškai jaučiamas ausyse, tai visų pirma yra jutimų praradimas, turintis įtakos mūsų gyvenimui psichologiškai ir socialiai.

Keli klausos praradimo požymiai:

  • Kiti asmenys skundžiasi, kad televizorių žiūrite per garsiai.

Žiūrėdami televizorių, klausydamiesi muzikos ar kalbėdami telefonu galite manyti, kad triukšmo lygis yra visiškai normalus, kol kiti žmonės praneš, kad garsas yra per didelis. Tai vienas iš požymių, kad Jūsų klausos lygis yra žemesnis nei kitų aplinkinių.

  • Sunku girdėti  minioje.

Ar jums sunku sekti pokalbį minioje? O gal dažnai susiduriate su sunkumais atskirdami, kas su jumis kalba triukšmingoje aplinkoje? Tai taip pat ankstyvas klausos praradimo požymis.

  • Sunku suprasti, ką kiti sako.

Jei nesuprantate žmonių, kai jie su jumis kalba, dažnai gali kilti daugybė klaidingų interpretacijų, nesusikalbėjimas.

  • Dažnai bendraujant klausiate „ką?“.

Prašymas kitų nuolat kartoti ne tik vargina tuos, kurie bando Jums ką nors pasakyti, bet ir gali Jus versti jaustis nepatogiai.

Gali atrodyti, kad šie pojūčių netekimai panašūs, bet klausos susilpnėjimas yra visai kitoks. Jei regėjimas dažniausiai prastėja palaipsniui, taip prasčiau matoma į tolį arba sunkiau skaitoma, tai dėl klausos praradimo, kai kurie skiemenys ir garsai gali būti sunkiau girdimi. Pavyzdžiui, aukšto tono priebalsiai, tokie kaip F, S ir T, lengvai užgožiami garsesniais, žemesniais balsiais, pvz., A, O ir U. Štai kodėl klausos sutrikimų turintis žmogus kartais sako, kad girdi kitus kalbančius, bet nesupranta, ką jie sako.

Nežinote ar Jūsų klausa susilpnėjusi?

Jei į vieną ar kelis iš žemiau pateiktų klausimų galite atsakyti „taip“, gali būti, kad turite klausos sutrikimą ir turėtumėte suplanuoti vizitą pas klausos priežiūros specialistą. Gali būti, kad Jūs kenčiate nuo tam tikro klausos sutrikimo, bet Jūsų smegenys yra pakankamai protingos, kad prie to prisitaikytų. Tad klausos susilpnėjjimą identifikuti yra pakankamai sudėtinga, svarbu nepamiršti reguliaraus klausos patikrinimo. 

  • Ar pastebite, kad aplinkiniai žmonės kalba ir bendrauja tyliai, ne taip, kaip Jums komfortiška būtų juos girdėti?
  • Ar jums sunku susišnekėti aplikoje, kurioje daug triukšmo?
  • Ar dažnai tenka didinti televizoriaus, radijo ar telefono garsą?
  • Ar kiti žmonės skundžiasi, kad jūsų televizorius ar muzika per garsiai skamba?
  • Ar draugai ir šeimos nariai skundžiasi, kad turi Jums kartoti tai, ką jie sako?
  • Ar reikia žiūrėti į žmonių veidus, kad suprastum, ką jie sako?
  • Ar pastebėjote, kad dingo kasdieniai garsai, pavyzdžiui, paukščių čiulbėjimas, žingsniai ar laikrodžio tiksėjimas?

Užsiregistruoti nemokamam klausos patikrinimui